Advertisement

Embry Impressions for rent
Smith Banner
firehouse pizza
hunt auction banner proper

BC Bears' Track & Field are State-Bound following Class A, Region 2 meet

On Saturday May 13th, the Bears travelled to Green County to compete in the Class A Region 2 meet. The Bears’ season has been a great one to this point with success on the track and in the field. The team’s two seniors, Hannah Perry and Dalton Lee, both entered the day with the possibility of this being the last meet of their high school careers, but refused to take that for an answer as both qualified for the State Meet on May 20th in Lexington.
“I think out of everything, I will miss track the most," said Perry.
Hannah finished 2nd with the 4X800 relay team, and won the 800M run.
Dalton took home 2nd in shot put.
“We had a day full of PR’s, State qualifiers, and medalists,” said Coach Fuller. “The effort today was amazing, so proud to get to coach such great young men and women.”

The Bears wrap up their season at the KHSAA State Meet on May 20th.

State Qualifiers:
Girls 4X800 Relay
Girls 4X400 Relay
Hannah Perry 800M Run
Dalton Lee Shot Put
Kierra Neighbors 100M Hurdles
Tyler Smith- Long Jump and 300 M Hurdles

Region Results:

Boys 300 Meter Hurdles 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Nathan Huddy

11

Hancock County

46.16

 

3

2

Tyler Smith

11

Butler County

46.17

 

1

3

Mark Wynn

12

Russellville

48.68

 

3

 

Boys 4x800 Meter Relay 17-18 Finals

Place

Team

Result

 

H#

1

Owensboro Catholic

8:42.89

 

1

2

Hancock County

8:57.27

 

1

3

Butler County

9:31.38

 

1

 

Boys Shot Put 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Dominic Rates

12

Hancock County

43-09.50

 

1

2

Dalton Lee

12

Butler County

40-00.00

 

1

3

Noah Todd

10

Owensboro Catholic

39-01.25

 

1

                     

 

Girls 100 Meter Hurdles 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Kierra Neighbors

11

Butler County

18.76

 

3

2

Lauren Hudson

11

McLean County

18.87

 

3

3

Ashland Page

12

Glasgow

19.07

 

3

 

Girls 1,600 Meter Run 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Hailie Lamar

9

Hancock County

5:52.45

 

1

2

Autumn Jenkins

9

Butler County

5:56.75

 

1

3

Lexi Nicholas

11

Hancock County

6:02.54

 

1

 

Girls 3,200 Meter Run 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Hailie Lamar

9

Hancock County

13:10.42

 

1

2

Lexi Nicholas

11

Hancock County

13:30.22

 

1

3

Mattie Smith

7

Butler County

13:35.41

 

1

 

Girls 4x800 Meter Relay 17-18 Finals

Place

Team

Result

 

H#

1

Hancock County

10:33.09

 

1

2

Butler County

11:10.17

 

1

3

Owensboro Catholic

12:06.10

 

1

 

Girls 800 Meter Run 17-18 Finals

 

Place

Athlete

 

Team

Result

Wind

H#

1

Hannah Perry

12

Butler County

2:32.59

 

1

2

Kaylee Dee Long

11

Cumberland County

2:39.86

 

1

3

Emily Woodward

11

Hancock County

2:45.13

 

1

 

Tags: 

Add new comment


Bookmark and Share

Advertisements