Advertisement

Embry Impressions for rent
Bruce White
Smith Banner
firehouse pizza
hunt auction banner proper

Butler County Middle School Dominates First Meet in School History

BCMS travelled to Grayson County to compete in its first ever meet on April 13th.  The Bears showed up from the very start dominating Grayson County Middle School and Central Hardin Middle School in multiple events.
“It is great to see these young athletes working hard and reaping the rewards.” Explained Coach Donaldson. “Having a middle school team allows many of these students to be involved outside of the classroom, and leads to a successful high school program. 


Butler County Middle School won both the Boys and Girls meet by bringing home victories in events both on the track and in field events.
“This is my first year with the program, but I can see that the work that everyone puts in and the parent support has helped this program to grow.” Detailed Coach Richmond.”


The Butler County Track and Field program has grown overwhelmingly from last year and now rosters over 60 athletes. The program has now expanded to allow for middle school meets. Parents and coaches collectively hope that the continued success of the program will lead to home meets being held in Butler County. “We hope in the future that we can showcase the talent of these athletes at BCHS for the home crowd.” Donaldson went on to explain. “We just need renovations on our current facilities to allow for that to happen.”
Both BCHS and BCMS Track Teams will be in action next week at Warren Central for the SKY Conference Meet.


April 13th Meet Results
Girls 100 Meter Dash
1 Warren, Megan CHMS 14.12
2 Parrish, Raeleigh Butler County 14.53
3 Finley, Sunni Beth GCMS 14.59
4 Proctor, Kaleigh Butler County 14.85
5 Cruz-Gil, Jennifer GCMS 14.93

Girls 200 Meter Dash
1 Raeuchle, Jessica Butler County 30.97
2 Warren, Megan CHMS 31.41
3 Proctor, Kaleigh Butler County 32.71
4 Reynolds, Kaylee CHMS 34.12
5 Flener, Kari Butler County 35.48

Girls 400 Meter Dash
1 Peters, Arissa CHMS 1:21.00
2 Flener, Kari Butler County 1:22.00
3 Mckinnney, Kylie CHMS 1:26.00
4 Phelps, Leigha Butler County 1:29.00
5 Perez, Mari Butler County 1:35.00

 Girls 800 Meter Run
1 Smith, Mattie Butler County 3:09.00
2 Evans, Elin CHMS 3:22.00
3 Peters, Arissa CHMS 3:25.00
4 Cline, Candance Butler County 3:26.00
5 Timmons, Katya CHMS 3:29.00

Girls 1600 Meter Run
1 Mcguffin, Meghan CHMS 6:44.00
2 Smith, Mattie Butler County 6:55.00
3 Evans, Elin CHMS 7:13.00
4 Timmons, Katya CHMS 7:14.00
5 Cline, Candance Butler County 7:19.00

Girls 4x100 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 1:00.06
2 Grayson County Middle School 'A' 1:00.61
3 Central Hardin Middle School 'A' 1:05.00

Girls 4x200 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 2:10.00
2 Grayson County Middle School 'A' 2:22.00
3 Central Hardin Middle School 'A' 2:27.00

Girls 4x400 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 5:20.00
2 Central Hardin Middle School 'A' 5:36.00
3 Grayson County Middle School 'A' 5:39.00

Girls Shot Put
1 Alford, Paige Butler County 25-11.00
2 Hayes, Braelyn GCMS 25-09.00
3 Logsdon, Madisyn GCMS 17-03.00

Girls Discus Throw
1 Hayes, Braelyn GCMS 57-05
2 Alford, Paige Butler County 53-03
3 Logsdon, Madisyn GCMS 40-08 2

Girls Javelin Throw
1 King, Bayonna Butler County 32-10
2 Hayes, Braelyn GCMS 31-01
3 Logsdon, Madisyn GCMS 28-05

Boys 100 Meter Dash
1 Lacefield, Blake Butler County 12.49
2 Todd, Jordan Butler County 12.53
3 Knowles, Robert CHMS 13.24
4 Brown, Josh CHMS 13.34
5 Moore, Gregg CHMS x13.41

Boys 200 Meter Dash
1 Todd, Jordan Butler County 26.35
2 Lacefield, Blake Butler County 27.70
3 Vanmeter, Jagger GCMS 28.14

Boys 400 Meter Dash
1 Taylor, Ian CHMS 1:02.00
2 Henderson, Christian Butler County 1:03.00
3 Phelps, Cody Butler County 1:08.00

Boys 800 Meter Run
1 Taylor, Ian CHMS 2:27.00
2 Beasley, Bryar Butler County 2:28.00
3 Helm, Eli GCMS 2:42.00

Boys 1600 Meter Run
1 Beasley, Bryar Butler County 5:20.00
2 Taylor, Ian CHMS 5:33.00
3 Abel, Marcus CHMS 5:42.00
4 Smith, Parker Butler County 5:43.00
5 Beasley, Gage Butler County 6:03.00

Boys 3200 Meter Run
1 Smith, Parker Butler County 12:10.00
2 Beasley, Gage Butler County 13:04.00
3 Laughing, Luke Butler County 13:52.00
4 Kirby, Bowen Butler County 14:33.00
5 Abel, Jackson CHMS 15:03.00

Boys 100 Meter Hurdles
1 Cruz, Wilkin Butler County 18.17
2 Abel, Marcus CHMS 18.34
3 Sallee, Jakheb GCMS 19.36

Boys 4x100 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 54.47
2 Grayson County Middle School 'A' 56.03
3 Central Hardin Middle School 'A' 58.89

Boys 4x200 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 1:55.00
2 Grayson County Middle School 'A' 1:58.00
3 Central Hardin Middle School 'A' 2:18.00

Boys 4x400 Meter Relay
1 Central Hardin Middle School 'A' 4:14.00
2 Butler County Middle School 'A' 4:16.00
3 Grayson County Middle School 'A' 4:52.00

Boys 4x800 Meter Relay
1 Butler County Middle School 'A' 10:19.00
2 Grayson County Middle School 'A' 11:25.00

Boys Shot Put
1 Embry, Trentin Butler County 32-09.00
2 Dylan, Roberts Butler County 30-08.00
3 Evans, Maxwell GCMS 24-02.00

Boys Discus Throw
1 Dylan, Roberts Butler County 79-07
2 Embry, Trentin Butler County 77-01
3 Posten, Devin Butler County x73-09
4 Laughing, Luke Butler County x59-10
5 Beasley, Joseph GCMS 59-04

Final Results
Girls:
Butler- 61
Central Hardin-46
Grayson- 36

Boys:
Butler- 93
Grayson- 51
Central Hardin-33

Tags: 

Add new comment


Bookmark and Share

Advertisements